De avond was opnieuw drukker bezocht dan normaal – is dit omdat Smartphone foto’s nieuwsgierig maken? Zoals de avond op 14 oktober door Han werd ingeleid zou hij doorgaan door ons op een informele manier door de inzendingen heen te praten. Maar nu toch wel wat gestructureerder (1) door criteria langs te lopen waaraan de foto moest voldoen en (2) omdat er nou eenmaal 19 inzendingen waren waarbij Han er voor zorgde dat alle foto’s voldoende aandacht kregen.
Han heeft de foto’s beoordeeld op de volgende 5 criteria:
- Is het onderwerp duidelijk? Dat ook een ander ziet waar het over gaat. De opdracht ging over gelaagdheid in een 24 mm smartphone foto.
- Oogt het rustig en overzichtelijk? Een kiekje is druk en rommelig, een goede foto in balans. Orde in de visuele chaos.
- Oogt het evenwichtig? Kies voor symmetrisch of niet, maar onderwerp te ver uit het midden werkt niet. Zorg voor balans!
- Is het beeld dynamisch? Er moet wat te zien, wat te ontdekken zijn. Statisch beeld verveelt snel. Niet alleen mooi, maar ook leuk. Zit je onderwerp links dan gaat je aandacht ook naar rechts. Als daar ook wat te zien is, gat het oog heen en weer, pingpongt door de foto en dat is dynamisch. Let ook op wat teveel afleidt, heldere kleuren als rood oranje, tekst etc. Let op wat er ongewenst in beeld staat ook op de achtergrond!
- Is er voldoende zeggingskracht? Boeiend, spannend, fraai, leuk, sfeer, ongewoon, interessant.. niet saai!
Denkbaar is dat we deze criteria in de toekomst vaker kunnen gaan hanteren, omdat ze wel heel bruikbaar leken bij de bespreking.
Tja en dan de foto’s, je ziet ze hieronder staan en kunt er nogmaals rustig door bladeren. Wat opviel was dat we bij sommige foto’s duidelijk langer bleven staan bij anderen. Vaak waren dit inderdaad foto’s die aan veel van 5 criteria voldeden, en soms gewoon omdat de foto vragen opriep. Dat Han sommige foto’s niet vond voldoen liet hij ongewoon stevig merken, door de snelheid waarmee hij er doorheen ging bood wellicht wat weinig mogelijkheid om hem hier feedback op te geven. Maar ach, Han is een prof die op een dag 4000 foto’s maakt en waar er ook heel veel niet voldoen. In zijn ogen is schrappen business as usual, maar denkbaar is dat sommigen van ons dit niet leuk vonden.
Ik denk dat iedereen kan terugkijken op een interessante avond. Voor herhaling vatbaar? Zeker. Maar voor sommigen liever niet te vaak, want echt fotograferen doe je niet met een smartphone, maar met een fototoestel…
Goed getroffen commentaar!