Verslag Clubavond 8 juni 2026
Wat een ontzettend leuke clubavond hebben we achter de rug. Niet alleen door de geweldige lezing van Johan van der Wielen, maar ook omdat we die avond meer gasten hadden dan clubleden. Ik schat dat er 60 mensen in de zaal zaten en dat niet alleen wij maar zeker ook Johan hier enorm van genoot. Ik heb niet rondgevraagd wie er allemaal waren maar in ieder geval had Henny al 3 vriendinnen meegenomen en er waren ook leden van andere fotoclubs. In het begin dacht ik nog dat hij misschien geluidsversterking nodig had, maar zijn stem was luid genoeg om ook degenen achter in de zaal te boeien.
Voor de pauze heeft Johan vele manieren van perspectief aanbrengen in de foto’s laten zien en daarbij laten zien wat onder andere brandpuntafstand doet met de dieptewerking. Langs kwamen ook foto’s waarbij het dichtbij scherp en kleurrijk was en verder weg monochromer en vager. De kunst is dus om in de 2-dimensionale foto dieptewerking te laten zien. Kijk ook eens op https://www.johanvanderwielen.nl/perspectivische-verkleining/ en https://www.johanvanderwielen.nl/perspectivische-vertekening/.

Na de pauze ging Johan los op zeggingskracht in de foto. In ieder geval is het niet mogelijk om in welke foto dan ook de werkelijkheid vast te leggen, omdat op het moment dat je de foto hebt gemaakt de werkelijkheid al weer anders is. Maar met je foto kun je dus dingen laten zien die je in de werkelijkheid niet kunt zien, bijvoorbeeld omdat ogen geen bulbsluitertijd hebben, of omdat je zelf een brandpuntsafstand van 50mm hebt. Geïnspireerd door hem heb ik tijdens zijn lezing Johan ook gecombineerd met een van zijn foto’s. Hoe (on)werkelijk he?
Rode draad in de foto’s van Johan is de verwondering voor natuur en natuurschouwspellen zoals het noorderlicht en sterrenluchten. Soms moet je er flink voor reizen en dat kan hij met fotocursussen die hij bijvoorbeeld in Finland geeft, maar sinds een tijdje heeft hij ook een grote vijver in zijn tuin waar zich prachtige schouwspellen in ontwikkelen. Hij heeft ons niet alleen met foto’s, maar ook met een filmpje deelgenoot gemaakt van de schoonheid maar ook de wreedheid van de natuur in zijn vijver.
Aan het eind kregen we nog een opdracht voor in oktober, de opdracht komt in de agenda te staan maar kortgezegd luidt deze als volgt:
“Breng de wereld tot leven met indrukwekkende dieptewerking en geef de kijker een unieke inkijk in jouw creatieve visie. Speel hierbij met brandpuntsafstand, lenskeuze en perspectief om van een momentopname jóuw persoonlijke, bezielde meesterwerk te maken.”



Bedankt Bouwe en Wim voor de foto’s! (klik op een foto voor een groter beeld)

